6 sierpnia 2015

Górskie inspiracje


Czas tak szybko mija, a wszystko, co dobre szybko się kończy. U mnie już skończyły się wakacje i trzeba wrócić do codzienności ;) po przerwie czas na wpis.

Moje ostatnie podróże, od morza po góry zainspirowały mnie do poruszenia na blogu tematu góralskiego :) Co to znaczy? Zapewne wielu z Was spotkało się kiedyś z charakterystycznym wnętrzem chaty góralskiej. Drewniane podłogi, oryginalne ale jakże charakterystyczne rzeźbienia na meblach, haftowane serwetki i obrusy, poduszki czy koce w ludowe góralskie wzory (w zależności od regionu inne), pięknie rzeźbione dewocjonalia zawieszone na ścinach, a także małe futrzaste dywaniki tzn. skórki. Poza tym nie mogłoby zabraknąć kominka, czy też kozy, a w kuchni możemy natknąć się na piecyk kaflowy, gdzie góralska gospodyni przyrządza kwaśnicę czy inne ciepłe danie. Aby dopełnić całość wnętrza potrzebne jest również zewnętrze czyli strzelisty
dom, chata z oryginalnymi okiennicami, drewnianymi tralkami na balkonie i innymi dodatkami.hotele24.com.pl

Nie zawsze jednak spotkamy się z takim opisanym przeze mnie wnętrzem. W muzach, skansenach czy karczmach możemy się temu dokładnie przyjrzeć z bliska, a jak jest w tych współczesnych góralskich domach? Młodsze pokolenia urządzając swoje wnętrza mieszkalne nie koniecznie chcą nawiązywać do tego, co było w ich rodzinnym domu, wolą niekiedy to, co nowoczesne, bardziej stylowe. Ja jednak mam sentyment do wnętrz, które urządzone są z nutką tradycji, w regionalnym stylu.

kuchenny.com.pl


Z wnętrza góralskiego do swojego domu przeniosłabym te piękne drewniane podłogi i meble, do tego jakiś rzeźbiony fotel czy taboret, nie zapominając przy tym przynajmniej o jednym haftowanym obrusie na specjalne okazje :) Jeszcze niedawno pewnie i o kominku bym pomyślała ale to. kojarzy mi się z górami i tak niech zostanie.Jakie jest Wasze zdanie, lubicie górskie klimaty? :-)

9 komentarzy:

 1. Górskie chatki są piękne. Mają ten swój specyficzny klimat.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Kuchnia przepiękna, sam pobyt w niej nadaje apetytu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. styl góralski bardzo mi się podoba i m.in.dlatego lubię podróżować w góry

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie motywy, przypominają mi rodzinne strony :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnie to wygląda, chociaż dekoracja tej sypialni u góry, kwiecisty obraz na stole, pledy - bardziej kojarzą mi się z motywami kaszubskimi, folkowymi, ale nie tak do końca górskimi, chociaż mogę się mylić.
  Tak czy inaczej górskie klimaty to domków o takimże stylu są wymarzone:)
  Głos ZA

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo lubię takie drewniane pomieszczenia szczególnie sypialnia na górze wygląda super

  OdpowiedzUsuń
 7. Kuchnia piękna, podoba mi się w niej wszystko. Pokoje nie są w moim guście, chociaż kocham owcze skórki i podoba mi się pieniek zamiast szafki nocnej :)

  OdpowiedzUsuń