20 czerwca 2014

Balkon - organizacja przestrzeni

Aranżacja balkonu w bloku nie jest taka łatwa, jakby mogło się wydawać, chociażby dlatego, że nie jest to duża przestrzeń, jeden kształt (przeważnie prostokąt), często zasłonięty mało atrakcyjną balustradą, jak nie pełną ścianą budynku. Tutaj liczy się pomysł i odpowiednia organizacja przestrzeni. No to zaczynamy! 

Przede wszystkim na samym początku warto określić, jaką funkcję ma pełnić nasz balkon. Czy ma to być przytulny azyl, gdzie popołudniowa kawa z książką ma odprężyć,
a może miejsce, gdzie będziemy regularnie organizować spotkania w sezonie letnim? Oczywiście można połączyć kilka funkcji ale nie wszystkie ;) Druga podpowiedź dotyczy ilości rzeczy na balkonie, zdecydowanie im mniej się tam znajdzie tym lepiej. Nie przytłaczajmy siebie, ani naszej niewielkiej przestrzeni. No, chyba, że jest to duży balkon w domku jednorodzinnym, czy też balkon połączony z tarasem. 


mocca-me.blogspot.com


Rośliny - odpowiednia ilość, czyli ile? Jeśli wyższe drzewka, choinki, to skłonna jestem pozostać przy liczbie dwie sztuki, maksymalnie trzy w wysokich doniczkach, nie pękatych. Jeśli pękate to jedna z piękną, lekko rozłożystą choinką, którą możemy sobie formować - o tak! Odnośnie kwiatków w doniczkach - zawsze wywieszone po zewnętrznej stronie (nie zabierają nam miejsca, a wyglądają pięknie). Tutaj również nie przesadźmy z ilością. 

Meble - drewniane wymagają impregnacji, natomiast z tworzywa sztucznego wystarczy raz na jakiś czas przemyć środkiem czyszczącym. Sami zapewne zdecydujecie, czy znajdą się tam krzesła, czy nieziemsko wygodny fotel z poduszkami, czy może siedzisko dla trzech osób dołączając do każdego zestawu stolik (np. z recyklingu, wykonany z palet i pomalowany, czy ten metalowy od babci - odnowiony przez Was samych). Dodatkowo warto pamiętać o ścianach budynku - na nich można zrobić oryginalne wieszaki, półeczki - na których wieczorem znajdą się lampiony czy inne światełka. 


 blog.awx2.pl

 lolalina.com

 kokopelia.pl

Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała coś o podłodze ;) Płytki, a może wygładzony 
i pomalowany beton, drewno egzotyczne, deski kompozytowe? Ja wybieram to ostatnie ;)

Miłego weekendu!

5 komentarzy:

 1. Fantastyczny pomysł na aranżację balkonu, u mnie mimo, ze balkon długi to królują rosliny gdzie sie da, ale bez przepychu..A podłoga...czeka do zrobienia.Pozdrawiam i miłego weekendu życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego ja nie mam balkonu?!Bardzo inspirujące aranżacje.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wszystkie przejścia kolorystyczne mi się podobają ale ogólnie pomysł bardzo dobry :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobre rady! Ja zasanawiam się jeszcze jak osłonić balkon od słońca nie rujnując portfela

  Karolina
  Żyj Kochaj Twórz

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak to przyjemnie mieć balkonik ;) I jeść na nim i czytać i miło spędzać czas!

  OdpowiedzUsuń