27 lipca 2013

Alvar Aalto - fiński architekt i designer

Każdy z Was z pewnością słyszał o największym znanym fińskim architekcie i projektancie Alvar Aalto - człowiek XX wieku. Patrząc na jego bogatą twórczość, niesamowite realizacje uważam, że inspiracja jego twórczością jest wskazana. Wywarł on ogromny wpływ na całe fińskie wzornictwo, bardzo cenione i znane na całym świecie. Alvar Aalto był człowiekiem nie tylko z designerską wyobraźnią ale przede wszystkim brał on pod uwagę, to ażeby projektowane przez niego budynki, czy też zespoły architektoniczne współgrały z krajobrazem, w którym się znajdą. Dzięki czemu nic nie wyglądało, jakby to określić... jak dwa zupełnie odrębne elementy nie mające nic ze sobą wspólnego. Miał bardzo humanistyczne podejście do architektury, dlatego czytając czy też słysząc o realizacjach fińskiego architekta możecie spotkać się z określeniem: "modernizm humanistyczny". Spowodowane jest to, tym iż był jednym z pierwszych i najbardziej wpływowych architektów skandynawskiego ruchu modernistycznego, a określenie humanistyczny wiecie skąd się wziął ;)


Villa Mairea w Finlandii
Jak już zapewne zauważyliście po tych dwóch zdjęciach był zwolennikiem drewna. Uważał, że to "niezwykle ludzki materiał, źródło inspiracji". Coś w tym jest, prawda? Tym bardziej, że styl skandynawski to tylko naturalne materiały, właśnie takie jak drewno.


Rovaniemi, stolica Laponii - ratusz


 Kulturhaus w Niemczech (Wolfsburg)
Kościół ewangelicki w WolfsburguAalto opatentował własny sposób wyginania drewna, co pozwoliło jemu wraz z żoną i dwójką przyjaciół założyć własną firmę o nazwie Artek, działająca nadal. To nie jest tylko przedsiębiorstwo meblarskiej, to przede wszystkim wspaniały design. www.archiexpo.com


Znaną ikoną designu Aalto jest fotel, który wymyślił przy pracy nad projektem sanatorium gruźliczego w Paimio. Sklejka fotela została tak wygięta aby chorującym na gruźlicę lepiej się oddychało. Sam architekt zmagał się z tą śmiertelną chorobą. Alvar Aalto to wielki designer XX wieku, przywiązujący ogromną wagę do szczegółów w swoich projektach. Na koniec najbardziej znany przedmiot ze szkła właśnie autorstwa Aalto - wazon "Savoy". Autorowi przyniosło ogromną sławę, a Finowie uznali dzieło za symbol kraju.


Krzesło Paimio


Savoy2 komentarze:

 1. Dziękuję Ci za niezwykle interesujący post. DUŻO ciekawych rzeczy się dowiedziałam...super:)

  Pozdrawiam i mam nadzieję, że czujesz się już lepiej!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie cieszy to, że post się podoba :)))

   Tak Kasiu, już lepiej, dziękuję za troskę!

   Usuń